Templates by BIGtheme NET
Головна / Новини області / «Кучеряво» живете — платіть!
будинок324

«Кучеряво» живете — платіть!

У липні жителі Чернігівщини отримали квитанції не лише за електроенергію, природний газ, водопостачання та водовідведення, а й на сплату податку на нерухоме майно.

У платіжках значиться, що розрахуватися потрібно не пізніше 29 серпня, в іншому разі — штрафуватимуть.

— Ми отримали дві квитанції: на моє ім’я й молодшого сина, і мені, і йому сума до сплати однакова — 59 гривень і 94 копійки, — каже пенсіонер Микола Трунов, що живе по вулиці Любецька у Чернігові,

— А ось право власності на квартиру площею 65 квадратних метрів, крім мене й Саші, має ще й моя дружина. Чому принесли тільки дві платіжки, а не три?.. Не знаю тепер, одну оплачувати чи дві, може, ще на третю зачекати?.. І взагалі, яка норма
пільгової площі на одного власника?

У всьому винні застарілі дані

Непорозуміння з оплатою податку за надлишкові метри не тільки у Миколи Трунова. Таких, як він, виявляється, чимало. І свідчить про це хоча б черга у Чернігівській обласній Державній податковій інспекції. Із самого ранку тут велелюдно. Здебільшого всі прийшли з’ясувати, чи правильно їм нарахували суми до сплати, а також, щоб провести звірку об’єктів нерухомості.

В обласній податковій інспекції пояснюють, що ситуація з чергами — очікувана і контрольована. У посиленому режимі інспектори працюють уже другий тиждень поспіль. А все через застарілі дані та недосконалу базу з нерухомості, якою користувалися фіскальні органи, коли нараховували суми за «зайві» метри. Тож тепер людям нічого не лишається, як самим нести до податкової правовстановлюючі документи на житло та виясняти, скільки їм все ж таки платити.

За словами начальника управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління Державної фіскальної служби в області Світлани Волкової, щоб урегулювати питання, потрібно написати заяву, надати оригінали документів або їх копії, звірити ставку і площу податку та суму нарахованого платежу. Якщо буде непогодження чи виникнуть якісь інші питання — попереднє податкове рішення скасують і ухвалять нове.

Вартість «зайвих квадратів»

Податок на нерухомість доведеться заплатити громадянам, котрі мають квартири понад 60 квадратних метрів і будинки від 120, а також інші типи об’єктів житлової нерухомості понад 180 «квадратів». За інформацією обласної податкової інспекції, ставки по Чернігову встановлені рішенням сесії Чернігівської міської ради станом на 1 січня 2016 року. За кожний квадратний метр житлової нерухомості, що перевищує норму, становить 10 гривень 34 копійки. Тобто 0,75% від 1378 гривень — мінімальної заробітної плати (податок нараховують за попередній рік).

Приміром, якщо маєте квартиру площею 65 квадратних метрів (у чернігівця Миколи Трунова саме стільки), то потрібно сплатити податок за 5 «квадратів», себто 59,94 грн, якби власником цієї квартири була одна людина. Але у випадку з пенсіонером — співвласниками помешкання є три особи — платити податок не доведеться (пільгова площа на одного співвласника квартири — 60 кв.м).

Варто сказати, що не мають пільги фізичні особи, котрі використовують своє помешкання задля прибутку. Наприклад, здають квартиру в оренду або використовують її в підприємницькій діяльності.

Якщо людина — власник об’єкта житлової нерухомості загальною площею, що перевищує 300 квадратних метрів — для квартир, та 500 квадратних метрів — для будинків, то має сплатити один раз на рік фіксований розмір податку — 25 тисяч гривень.

Не чіпали дитячі будинки, садочки і храми

Податок у 2017 році сплачуватимуть власники квартир, житлових будинків з прибудовами, кімнат у комуналці, дачних будинків. А ось не стягуватиметься збір з об’єктів нерухомості, що у власності держави чи територіальних громад, з дитячих будинків сімейного типу, житла дітей-си-ріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, яких виховують батьки-одинаки. Не підпадають під оподаткування також гуртожитки, промислова нерухомість, об’єкти, що використовують у сільськогосподарській діяльності, що перебувають у власності громадських організацій інвалідів, а також храми і дитячі садочки.

Найцікавіше нас чекає попереду

У наступному, 2018-му, році ми платитимемо вдвічі більше. Адже податок на нерухомість буде за 2017-й, ставка якого прив’язана до нової підвищеної мінімальної зарплати — 3200. Тож платіж за додатковий квадратний метр становитиме десь 24 гривні. Приміром, власник квартири площею 80 квадратних метрів заплатить за «зайві» 20 «квадратів» 480 гривень.

Експерти прогнозують, що в майбутньому податок на нерухомість сплачуватимуть усі. Мовляв, це європейська практика, а також українські реалії, де щороку під оподаткування підпадає все більше об’єктів. Але не менш важливо, що до місцевих бюджетів надходять чималі кошти. Торік скарбниця Чернігова поповнилася лише завдяки податку на землю майже на 170 мільйонів гривень. Це неабиякий ресурс. Тож, хто «кучеряво» живе — нехай сплачує. Але, важливо, щоб це робили всі, чесно й добросовісно, як кажуть, не обходячи закон. Та наші громадяни вже віднайшли кілька варіантів, як уникнути сплати податку. Наприклад, житло з великою площею реєструють на кількох співвласників.

Нагадаємо, якщо не сплатите податок у серпні, а розрахуєтеся у вересні — заплатите штраф у розмірі 10 відсотків від податку, якщо — у жовтні, сума штрафу становитиме вже 20 відсотків.

Лариса Галета, «Деснянка» №29 (662) від 20 липня 2017

ПоганоНічого цікавогоМожна й краще!ДобреВідмінно Залишіть будь-ласка оцінку статті
Loading ... Loading ...

Лишити коментар

Ваша електронна пошта ніде не буде показана. Позначені обов'язкові поля для заповнення *

*

*